Melanoma

Kas yra melanoma?melanoma2

Melanoma- tai piktybinis melanocitų kilmės navikas, atsirandantis odoje (80-90%), gleivinėse, tinklainėse, ausyse, smegenų dangaluose.

Odos melanoma gali susiformuoti :

 • iš apgamo 30 % ir sveikoje odoje 70 %.

Kokios melanomos atsiradimo priežastys?

Melanomos atsiradimo priežastys nėra iki galo aiškios. Svarbiausi rizikos faktoriai:

 • Šeiminė melanomos anamnezė (8-12%)
 • Didelis įgytų ir atipinių apgamų skaičius ( virš 50 )
 • Buvusi melanoma
 • Fenotipas: baltaodžiai, šviesiaplaukiai, raudonplaukiai, mėlynakiai
 • Reakcija į saulę: neįdega, dažnai nudega
 • Kumuliacinės UV dozės (stiprūs nudegimai praeityje)
 • Moteriška lytis (2 kartus didesnė rizika)
 • Aukštesnė socialinė-ekonominė padėtis
 • Pomėgis atostogauti šiltuose kraštuose ne sezono metu.

Koks melanomos paplitimas?

Melanoma sudaro 5% visų odos navikų, tačiau mirtingumas nuo šios ligos yra didelis. Mirtys nuo melanomos - 71% mirčių nuo odos navikų.

Jauno amžiaus moterų tarpe tai dažniausias mirtį sukėlęs vėžys. 30-35m amžiaus moterų tarpe: antras (po krūties) pagal dažnumą mirtį sukėlęs vėžys

Per metus Lietuvoje daugiau kaip dviem šimtams žmonių nustatoma melanoma. Per du dešimtmečius sergamumas melonoma ir mirtingumas nuo jos išaugo dvigubai.

Kokie melanomos simptomai?

Melanoma - tai dažniausiai matomas ant odos paviršiaus, tamsus, nelygių kraštų apgamas.

Labai svarbu atkreipti dėmesį, jei apgamas pradėjo keistis, pakito jo išvaizda, dydis arba spalva. Tokį apgamą nedelsiant parodykit specialistui.

daug_melanomu

Kokie tyrimai reikalingi ligos diagnozei patvirtinti ir išplitimui nustatyti?

Melanomos diagnostikai labai svarbu yra anamnezė ir klinikinis paciento ištyrimas.

Klinikinė diagnostika – pirmasis, plačiausiai naudojamas ir vienas iš svarbiausių odos navikų diagnostikos etapų. Pabrėžtina, jog šio metodo vieninteliai instrumentai – žmogaus pirštai ir akys, todėl klinikinė diagnostika prieinama ne tik gydytojui, bet ir pacientui. Pasaulyje plačiausiai paplitusi Amerikos Vėžio Draugijos (angl. American Cancer Society) pasiūlyta melanomos klinikinės diagnostikos sistema, dar vadinama ABCD kriterijų sistema. Šios diagnostinės sistemos esmė – ankstyvai melanomai būdingų simptomų akcentavimas.

ABCD diagnostika:

 • A - assimetry- asimetrija ( melanomos kraštai dažnai yra asimetriški)
 • B - border- nelygūs kraštai ( melanomos kraštai dažnai yra netaisyklingi ir kreivi )
 • C- color- nevienoda spalva- margumas ( dėl bet kokio spalvos pasikeitimo ar spalvos netolygumo galima įtarti melanomą )
 • D- diameter- > 5mm skersmuo

Bet naudojantis tik klinikine diagnostika melanomos ankstyvoje stadijoje nustatyti neįmanoma. Vizualinės diagnostikos tikslumas yra apie 55%-80% ir yra labai subjektyvus apgamų tyrimas.
Todėl ankstyvai melanomos diagnostikai naudojami kiti, daugiau patikimos informacijos suteikiantys tyrimai, visų pirma dermatoskopija ir siaskopija.

Pats galutinis tyrimas yra histologinis (morfologinis) tyrimas, kuriuo galutinai arba patvirtinama arba peneigiama melanomos diagnozė.

Jei histolognis ištyrimas patvirtina diagnozę vertinami šie kriterijai:

 • pagal Klarka “reliatyvinė skalė” – naviko įsiskverbimo į odos sluoksnius lygis
 • pagal Breslow “absoliutinė skalė” - naviko storis mm
 • “low-risk” melanomos iki 1 mm storio,
 • “high-risk” - peržengusios 1 mm. Pagal Breslow yra tikslenis kriterijus.

Kaip gydomos melanomos?

Pagrindinis odos melanomos gydymas yra chirurginis. Chirurginio gydymo, t. y. operacijos apimtis priklauso nuo daugelio veiksnių. Gydytojas planuoja operaciją atsižvelgdamas į paciento amžių, bendrą sveikatos būklę, naviko dydį, vietą, kurioje jis yra, jo įsiskverbimo į gilesnius odos sluoksnius gylį, į tai, ar pažeisti sritiniai limfmazgiai. Žemiau pateiktas trumpas chemoterapijos, radioterapijos bei imunoterapijos aprašymas, tačiau šie gydymo metodai paprastai nėra pirmojo pasirinkimo savarankiški būdai melanomai gydyti. Nuo aukščiau išvardintų veiksnių priklauso, ar bus gydoma vien operaciniu būdu, ar bus rekomenduojamas kombinuotas gydymas panaudojant ir chemoterapiją, imunoterapiją ar radioterapiją.

Gydytojas gali nuspręsti pašalinti kai kuriuos limfmazgius, nes melanomos ląstelės per limfagysles gali būti nukeliavusios į juos. Limfmazgių sankaupų yra kakle, pažastyse, kirkšnyse, pilve, krūtinės ląstoje. Šalinami tie limfmazgiai ir jų grupės, kurie yra arčiausiai pirminio odos melanomos židinio, t. y. sritiniai. Limfmazgiai šalinami siekiant įsitikinti, ar melanoma į juos išplito, arba kai gydytojas žino, jog išplitimas jau įvyko. Limfmazgių, kuriuose yra melanomos ląstelių, pašalinimas užkerta kelią ligai plisti toliau. Limfmazgių pašalinimo operacija atliekama bendrosios nejautros sąlygomis.

Radioterapija

Radioterapija nėra pirmas odos melanomos gydymo pasirinkimo metodas, tačiau rekomenduojama, kai chirurginė operacija negalima dėl per didelio melanomos išplitimo, kai operacijai atlikti nepalanki naviko vieta, kai įtariama, kad operacijos metu nepavyko pašalinti viso naviko, ar yra kitų priežasčių, dėl kurių operuoti negalima. Šiuo metodu gydomos tolimos melanomos metastazės kauluose, plaučiuose, galvos smegenyse. Radioterapija – tai gydymas aukštos energijos jonizuojančiąja spinduliuote, kuri naikina piktybines ląsteles, tuo tarpu sveikoms ląstelėms stengiamasi daryti kuo mažesnę žalą.

Chemoterapija

Chemoterapijai naudojami antinavikiniai vaistai, kuriais siekiama sunaikinti piktybines ląsteles. Dar neįrodyta aiški chemoterapijos nauda esant melanomai, bet šis gydymo metodas gali būti pasiūlytas, jei piktybinis procesas išplitęs ir progresuoja bei atliekant naujų vaistų tyrimus. Jei gydytojas nusprendžia skirti chemoterapiją, gali būti gydoma vienu chemopreparatu ar kelių kombinacija. Dažnai gydymas atliekamas ambulatorinėmis sąlygomis, tuomet pacientui nėra reikalo būti ligoninėje. Vaistai gali būti skiriami tabletėmis ar suleisti arba sulašinti į veną. Gydytojas stebi vaistų poveikį ir gali nuspręsti nutraukti gydymą ar vaistus pakeisti kitais. Vaistai turi didesnį ar mažesnį šalutinį poveikį.

Imunoterapija

Alfa interferonas yra medikamentas, naudojamas melanomai gydyti. Tai ir paties organizmo nedideliais kiekiais gaminama medžiaga. Gydymas interferonu, pagamintu laboratorijoje, paprastai atliekamas tris kartus per savaitę plona adata sušvirkščiant jo po oda. Gydymas, jei pacientas gerai jį toleruoja, trunka apie 3 metus. Pirmąją savaitę jau po dviejų interferono injekcijų pasireiškiantys šalutiniai reiškiniai primena gripo požymius: tai šaltkrėtis, karščiavimas, galvos, nugaros, sąnarių, raumenų skausmai. Šalutiniai reiškiniai laikui bėgant silpnėja ar net visai praeina. Šis gydymas skiriamas ne kiekvienu melanomos atveju. Jei gydytojai mano, kad pacientui gydymas interferonu reikalingas, jie turi pasiųsti jį į tokį gydymą atliekančius centrus.

Interleukinas-2. Vienas iš naujų gydymo būdų yra bandymas panaudoti interleukinus. Tai medžiaga, kurios nedideli kiekiai taip pat yra žmogaus organizme, bet mokslininkų pastangomis atrasta, kaip pagaminti didesnius šios medžiagos kiekius, panaudojant genetinės inžinerijos technologijas. Kai gydymas buvo bandomas pirmą kartą, šalutiniai poveikiai buvo sunkūs. Dabar ieškoma, kaip sukurti tokį preparatą, kuris būtų toleruojamas lengviau. Gydymo interleukinais efektyvumas vis dar tiriamas, bet patirtis rodo, kad toks gydymo būdas gali būti efektyvus 20% pacientų.

Kokia melanoma sergančių ligonių prognozė?

Sergančiųjų melanoma išgyvenamumas tiesiogiai priklauso nuo naviko gylio, išopėjimo, paciento amžiaus, lyties, lokalizacijos, metastazavimo į sritinius limfinius mazgus bei kitus organus. Blogesnės ligos prognozės rodikliai: naviko gylis daugiau nei 1 mm, vyriška lytis, vyresnis paciento amžius, išopėjęs navikas, kaklo ir galvos lokalizacija bei metastazavimas į sritinis limfinius mazgus ir į vidaus organus.

daug_melanomu

paruošė gyd. Jonas Korsakas